איך נוצר כסף בעידן המודרני

אחת ולתמיד, איך נוצר כסף בעידן המודרני?

תעבירו
שתפו
תצייצו

תהליך ייצור הכסף הוא פשוט. כל כך פשוט שזה מטריף את הדעת. היטיב לתאר זאת ג'ון גלבריית, כלכלן, דיפלומט ופרופסור באוניברסיטת הרווארד.

"בנושא כסף, יותר מאשר בכל תחום אחר בכלכלה, משתמשים בסיבוכיות (complexity) לא כדי לגלות את האמת אלא כדי להסתיר אותה. התהליך שעל פיו בנקים מייצרים כסף הוא כה פשוט, שהדעת נטרפת".

הבעיה היא שמנסים בכל דרך לסבך לנו את תהליך הייצור (אולי כדי שנהיה מורדמים ונחשוב שעשיית כסף הוא דבר קשה וסיזיפי שמצריך שעות עבודה רבות ).

על כן, החלטתי לכתוב פוסט קצר שבו אנסה להסביר בקלות ובפשטות את תהליך יצירת הכסף המודרני.

נתחיל קצת בהיסטוריה

מאז המצאת הקונספט של הכסף ועד לפני כ-400 שנה, הכסף יוצר על ידי הטבע ובני אדם השקיעו מאמצים אדירים לכרותו ממעמקי האדמה.

לפני כ-6,000 שנה החליטו בני אדם לאמץ את מתכות הכסף והזהב כ"סרגל ערך", שלתוכו הם "שיקפו" את המוצרים והשירותים שהם ייצרו.

באמצעות יחידות משקל של אותן מתכות הם יצרו סולם אחיד של ערך לכל המוצרים, ונקבו באמצעותו כמה שווה כל מוצר.

לאחר מכן, יחידות המשקל "נארזו" במטבעות, ולמטבעות ניתנו שמות כמו "שקל" או "דולר", אך עדיין ערך המטבעות נגזר מערך המתכת, זהב או כסף, שהם ייצגו.

ואז קרה הדבר ששינה את עולם הכסף לעולם שאנו מכירים כיום.

במאה ה-17 הוקם באמסטרדם בנק חדש בשם Exchange bank שקרא לכל הסוחרים שמחזיקים במטבעות שונים לבוא ולהפקיד אותם בכספות הבנק בכפוף לעמלת דמי שמירה. מנגד הבנק הנפיק לסוחרים שטרות המאשרים שהופקדו בבנק מטבעות כסף או זהב הניתנים למשיכה על פי דרישה.

וכך הסוחרים החליפו ביניהם שטרות במקום מטבעות שנשארו בכספות הבנק.

קריסת הבנק ה"מודרני" הראשון בעולם

כ-45 שנה מאוחר יותר, השוודים הצטרפו לחגיגה רק עם תוספת אחת משמעותית. חלק ניכר ממטבעות המפקידים ניתנו כהלוואות בשטרי נייר בטענה ש"כמה כבר ירצו בעת ובעונה אחת למשוך את המטבעות שיש להם בבנק"

הכל עבד מצוין עד לשנת 1666 שבה הייתה בהלה ומפקידים רבים רצו להמיר את השטרות לכסף הפיזי ולמעשה "הריצה אל הבנק"  גרמה לקריסה הראשונה בהיסטוריה של בנק.

אולי הבנק קרס אך השיטה שהומצאה ממשיכה עד היום הזה.

בנקאות ברזרבה חלקית

ההמצאה של השוודים מכונה עד היום כ"בנקאות ברזרבה חלקית". המנגנון פשוט מאד: הבנק שומר רק חלק מהפקדות כרזרבה ומנפיק הלוואות הרבה מעבר לכמות ההפקדות הפיזיות.

בישראל יחס הרזרבה מחולק ל-3:

6% על פקדונות עו"ש

3% על פקדונות עד שנה

על פקדונות מעל לשנה לא קיימת חובת נזילות

אם ניקח לדוגמא יחס רזרבה של 6% הכוונה היא שאם לבנק יש 100 מטבעות זהב והם מהווים עכשיו הרזרבה (6%) אזי הבנק יכול לייצר עוד הלוואות בסך 1,666 מטבעות זהב  בשטרות והרי לכם המתכון ליצירת כסף מאוויר. כלומר המשוואה של הכסף השתנתה והפכה להיות חוב = כסף

וכאן נשאלת השאלה הכל כך חשובה

האם אפשר להדפיס כסף ללא הגבלה?

ובכן עד שנת 1971, למרות המנגנון של ייצור הכסף שהמציאו הבנקים, כמות הכסף בעולם הייתה מוגבלת על ידי הכמות הזהב הפיזי וכך נשמר הקשר בין הדולר לזהב.

בשנת 1971 בוטל הקשר בין הדולר לזהב ע"י הנשיא האמריקאי ניקסון ובכך כל המגבלה על ייצור הכסף למעשה נעלמה.

אתם קולטים מה קרה כאן? הכסף שמודפס משנת 1971 אינו מגובה יותר בכלום וניתן להדפיסו ללא שום הגבלה. אני קוראת לכסף הזה "כסף מזויף". (Fake money)

בנוסף, הייצור האינסופי של כסף-חוב שיבש את מנגנון המחירים בכל השווקים וכך נוצרו להם בועות נכסים (נדל"ן, שוק ההון) מפלצתיות שמאיימות להחריב את כל מה שעומד לפניהם. (מה שנקרא משברי חוב הפוקדים אותנו כל כמה שנים)

מספיק לראות את הגרף של מאזן הבנק המרכזי של ארה"ב כדי להבין כמה כסף מזויף מסתובב כיום בעולם.

כך הגדיל הבנק המרכזי את הבסיס המוניטרי מ-69 מיליארד דולר ב-1968 ל-8.6 טריליון דולר נכון למרץ 2023!!

כסף

הבהרה: הכסף שהפדרל ריזרב (הבנק המרכזי של ארה"ב ) מדפיס ניתן לבנקים המסחריים שממנו הם ממשיכים ליצור עוד ועוד כסף בדמות חובות לכל הסקטורים בכלכלה האמריקאית.

ומה קורה בימים אלו עם הדפסת הכסף?

מחודש מרץ 2022 הבנק המרכזי בארה"ב ובכל כלכלות העולם (כולל ישראל) העלו ריביות בצורה אגרסיבית על מנת לצמצם את כמות הכסף בעולם עקב אינפלציה אימתנית שנגרמה לרוב בגלל הדפסות הכסף המסיביות. מסתבר שיש מחיר להדפסות הכסף הבלתי נגמרות.

הבעיה היא שיש עוד הרבה כסף שמסתובב בחוץ מה שמקשה על מאמצי ירידת האינפלציה. הבנקים המרכזיים בעולם צרכים מצד אחד להוריד את האינפלציה ע"י העלאות ריבית ומצד שני לא לעלות יותר מידי את הריביות כדי שהכלכלות לא יגלשו למיתון.

כעת כל מה שנותר לעשות הוא להמתין ולראות איך תפקע בועת הנכסים הגדולה בהיסטוריה.

פוסטים נוספים

0 0 הצבעות
Article Rating
הירשם
Notify of
guest
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
0
אשמח לדעתכם, אנא הגיבוx